„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Arystoteles

mar 15, 2015

Dawanie uznania i zauważanie innych czyni Człowieka mocnymKiedy dajesz uznanie drugiej osobie  –  sporo można zyskać. W kontaktach ze współpracownikami, podwładnymi, dziećmi czy partnerami dawanie uznania powinno być fundamentem budowania relacji

Napisał: efros

Kiedy dajesz uznanie drugiej osobie  –  sporo można zyskać. W kontaktach ze współpracownikami, podwładnymi, dziećmi czy partnerami dawanie uznania powinno być fundamentem budowania relacji. Prawdziwe uznanie to zauważenie pewnych rzeczy ( swoją drogą wyobraź sobie – przynajmniej się postaraj – że dajesz uznanie osobie, z którą widzisz się niemal codziennie, a której bardzo bardzo bardzo dawno temu nie powiedziałaś nic, co możesz nazwać „uznaniem”).

Jaką dostrzegasz różnicę w stwierdzeniach?

A1 ”masz dzisiaj ładny sweter”

A2 „ jak ładnie wyglądasz dziś w tym swetrze – podkreśla kolor twoich oczu”

 

B1 „ ten pokój wygląda dzisiaj jakoś inaczej”

B2 „ ten pokój się zmienił, ktoś solidnie się napracował aby wyglądał przyjaźnie”

 

C1 „wreszcie napisałaś porządnie zadanie”

C2 „ widzę, że zadanie zostało wykonane przez Ciebie bardzo dobrze – właściwy wynik, prawidłowy zapis, czytelne liczby i estetyczny rysunek „

 

Wszystko cokolwiek dajesz innym zawsze wróci  

do Ciebie – zasada bumeranga.

Możesz dzisiaj zrobić test – daj uznanie 1 osobie i poczekaj na efekt – popatrz na jej reakcję i zobacz co dzieje się z Tobą ( czasami zdarza się, że danie uznania nie może  przejść przez gardło, można jednak próbować do skutku, aż osiągnie się poziom osobistego zadowolenia)

 Zauważono, że  kiedy dawanie uznania innym staje się nawykiem, człowiek zaczyna budować silne poczucie własnej wartości. Zachodzi tutaj prosta zależność – pompujesz energię w innych, bo koncentrujesz się na innych nie na sobie i jednocześnie rezygnujesz z nadmuchiwania własnego ego.

 Echart Tolle w książce „Nowa Ziemia” pisze, że ludzkie ego jest jak chmury, które przysłaniają słońce a prawdziwy człowiek to właśnie słońce – choć bardzo trudno je w sobie odnaleźć.
Może dlatego wciąż warto szukać odpowiedzi na pytanie: kim jestem?

KONTAKT

EFROS
Monika Goc
ul. Drukarska 11/13
30-348 Kraków,
tel. 608 605 140
tel. 503 682 672
mgoc@efros.pl biuro@efros.pl

Strona wykonana przez: PageView