„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Arystoteles

kwi 15, 2015

Najpierw tworzymy nawyki potem nawyki kształtują nas. Jak wpływać na innych?Aby rościć sobie prawo do wpływu na czyjeś życie trzeba na to solidnie zasłużyć i jak mówi Cialdini – zapracować. Podstawą  jest  – ukształtowanie relacji. Uogólniając jeśli nie ma relacji zbudowanej w oparciu o [...]

Napisał: efros

Najpierw tworzymy nawyki potem nawyki kształtują nas.

Aby rościć sobie prawo do wpływu na czyjeś życie trzeba na to solidnie zasłużyć i jak mówi Cialdini – zapracować. Podstawą  jest  – ukształtowanie relacji. Uogólniając jeśli nie ma relacji zbudowanej w oparciu o zaufanie, szacunek i odpowiedzialność, to możliwości wpływania na innych bywają mizerne. Wpływ dokonuje się zawsze w obie strony, czy tego chcemy czy nie. Kiedy pouczasz, z manierą wyższości, pewnie twoje ego nadyma się do rozmiarów wielkoluda i wydaje ci się, że w oczach oponenta dostrzegasz to, co chcesz zobaczyć – paliwko dla twojego nadęcia: strach, obawę, podziw, uznanie, może jeszcze coś innego. Czy jednak ten ktoś, poda ci rękę z wyrazami prawdziwego szacunku, kiedy spotkacie się na neutralnym gruncie?

 Możesz być człowiekiem o silnym poczuciu władzy i być może przez chwile myślisz o tym, że masz potężny wpływ na innych ludzi. To oczywiście czysta iluzja twojego wyobrażenia o sobie samym i nad wyraz wybujałego ego (ego – „ja” , zawsze „ja”, „mój” ,” moje”…). Ludzie czasem muszą robić to co im każesz. Prawdziwy sukces wpływu na innych jest wówczas, kiedy robią coś, bo chcą a nie muszą.

Możesz spojrzeć na swoja relację z kimś i zastanowić się, jakie twoje nawyki kształtują tę właśnie relację? Czy  ta relacja jest taka jak chcesz aby była? Czy chciałbyś w niej coś zmienić? A jeśli tak – to co konkretnie? Jakie będą z tego korzyści? – dla ciebie i drugiej strony? Co powstrzymuje cię przed tym aby było tak jak chcesz? Patrz jedynie na te kwestie, na jakie masz realny, wymierny wpływ.

 Jaki jeden  twój nawyk mógłby wpłynąć na poprawę relacji o której myślisz? Sformułuj go i napisz. Jaki będzie twój pierwszy krok?  

Nawyk - rzecz powtarzalna, regularna, codzienna, w myśl zasady Agnieszki Radwańskiej: trening czyni mistrza.

Akceptacja to w przełożeniu na umiejętności  brak mędrkowania, wyśmiewania „ale jesteś naiwna”, „głupia”, umniejszania – „osioł, matoł, kretyn, półinteligent, żal, maminsynek” wypominania „tyle dla ciebie zrobiłam” [ Miłosz Brzeziński celnie zauważa, że „kura się angażuje  a świnia poświęca” i coś w tym jest], dawania dobrych rad  w  stylu „ja to bym…, mogłaś zrobić to inaczej…., trzeba było zrobić tak…,  to jest niedopuszczalne…[skoro się dopuściło to widać jest],  a tyle razy Ci mówiłam”– tego wszystkiego co w dużej mierze powoduje niechęć, znużenie i wreszcie opór ze strony ludzi. Pierwsza zasada wpływu: nie krytykuj, nie pouczaj, nie potępiaj [Dale Carnegie]

 

KONTAKT

EFROS
Monika Goc
ul. Drukarska 11/13
30-348 Kraków,
tel. 608 605 140
tel. 503 682 672
mgoc@efros.pl biuro@efros.pl

Strona wykonana przez: PageView