„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Arystoteles

sty 15, 2015

Jak z cytryny Jak z cytryny zrobić lemoniadę czyli jak prowadzić skuteczne negocjacje?


Jak z cytryny zrobić lemoniadę czyli jak prowadzić skuteczne negocjacje?

Z cytryną sprawa wydaje się prosta – biorę cytrynę w rękę - mocno naciskam, sok spływa do pojemnika, dodaję wodę i cukier i już jest lemoniada. I niby proste i niby nieskomplikowane choć - czy robiliście kiedyś lemoniadę?

Napisał: efros

Jak z cytryny zrobić lemoniadę czyli jak prowadzić skuteczne negocjacje?

Z cytryną sprawa wydaje się prosta – biorę cytrynę w rękę - mocno naciskam, sok spływa do pojemnika, dodaję wodę i cukier i już jest lemoniada. I niby proste i niby nieskomplikowane choć - czy robiliście kiedyś lemoniadę? Zrobienie dobrej lemoniady wymaga przygotowania – odpowiedniej ilości cytryn o właściwej konsystencji i świeżości, właściwych proporcji składników i dokładności w ich połączeniu. Innymi słowy dobra lemoniada to mistrzostwo świata i łatwo spaprać proste połączenie soku z cytryny, wody i cukru, kiedy wyjdzie ciecz o kiepskiej wartości smakowej i ułomnej konsystencji.
W końcu to kwestia podejścia, Alan powie: to tylko lemoniada a Jędrzej powie: to aż lemoniada. Myślę, że zaryzykowałabym wypicie lemoniady przygotowanej przez Jędrzeja, choć zadecydowałoby tylko słówko „aż”. Przygotowanie dobrej lemoniady jest jak negocjacje, chociażby z mężem o to, kto ma się zająć przygotowaniem wyjazdu na wakacje albo z synem, dlaczego jeszcze nie wyrzucił śmieci albo  z koleżanką, która powinna jeść kanapkę z zamkniętymi ustami albo z kolegą, który jeszcze nie oddał mi pieniędzy albo z szefem, który jest bardzo wyniosły w stosunku do mnie albo z sąsiadem, którego pies regularnie sika pod moim oknem albo z uczniami, którzy ciągle palą papierosy w toalecie. Sporo tego i jeszcze więcej. Każdy dzień to  negocjacje i pewnie można znaleźć złoty środek na to aby czasami działać nawykowo, a  w innych uruchomić umiejętność dobrych, czyli satysfakcjonujących wszystkie zainteresowane strony, negocjacji takich jak dobra lemoniada.

 

KONTAKT

EFROS
Monika Goc
ul. Drukarska 11/13
30-348 Kraków,
tel. 608 605 140
tel. 503 682 672
mgoc@efros.pl biuro@efros.pl

Strona wykonana przez: PageView