Jak prowadzić własny biznes i życie domowe? Jak osiągnąć wewnętrzny komfort – spokój. Jak panować nad samym sobą, czasem i ludźmi, żeby efekty działania i wysiłku dawały radość. Bez napięć, stresu, wyrzutów sumienia, nieprzespanych nocy typu – pobudka, jeszcze coś jest do zrobienia!!!
W tym materiale przedstawię Ci propozycję sprawdzonych pomysłów, jak osiągnąć work life balance. Pokażę Ci, jak uporządkować sprawy zawodowe i osobiste, żeby mieć jasno wyznaczoną ścieżkę działania i pragmatycznie uzupełniony kalendarz.
Pomogę Ci podjąć działania, które nakierowane są na utrzymanie wewnętrznej motywacji, bez której trudno jest osiągnąć poczucie szczęścia i realizacji.
Aby utrzymać motywację i budować work life balance zaproponuję Ci 3 sposoby: PLAN, KOMPAS i ENERGETYKI. Wszystkie one są od siebie zależne i prowadzą Cię do oczekiwanej zmiany. Oczywiście możesz je potraktować jako osobne puzzle układanki i sięgnąć do nich niezależnie. Pamiętaj jednak, że prawdziwy efekt jest wtedy, kiedy wszystkie puzzle są ze sobą odpowiednio połączone i stanowią całość. To wymaga odrobiny czasu i zaangażowania. Czas zacząć.
1.PLAN
Motywacja wewnętrzna to zmienna. Zależy od wielu czynników. Ponieważ mówimy w tym artykule o łączeniu życia zawodowego z życiem osobistym, to podstawowym czynnikiem, od którego chcę zacząć jest Zwinny Plan Biznesowy.
Jeśli uda się wszystko dobrze zaplanować: wyznaczyć wizję , cele, strategie oraz zadania, harmonogram i ryzyka, jest duża szansa na to, że uda Ci się nie tylko utrzymać motywację wewnętrzną, ale także zarażać tą motywacją innych.
Dlaczego?
- bo wiesz, dokąd idziesz,
- bo wiesz, co masz robić i kiedy – nie działasz ad hoc,
- bo masz przemyślane i ustalone zadania – nie tracisz czasu ani energii na kreatywne tworzenie,
- bo w razie zawalenia się planu masz już strategię działania – tzw ryzyka,
- osiągasz cele krótkoterminowe i to dodaje ci skrzydeł – widzisz wymierne efekty swojej pracy,
- jesteś elastyczny tzn. zawsze możesz wprowadzić korektę w swój plan, niż tracić czas i energię tworzenie od początku.
- masz ustalone priorytety. Wiesz, co możesz zrobić sam, co zlecić lub delegować.
- bo pozwala Ci lepiej zarządzać budżetem.
- bo wreszcie, jako stały i przewidywalny element, pozwala Ci zaplanować Twoje życie osobiste.
Zanim pokażę Ci podstawowe i najprostsze narzędzie do uporządkowania zadań zawodowych i osobistych nadmienię, że bez niego nie byłabym tu, gdzie dziś jestem. Pomogło mi w momencie, gdy bliska rozpaczy zadawałam sobie pytanie: dom, rodzina, dzieci, etat, czy jednak firma i to, co kocham robić.
Od 2014 roku z powodzeniem stosuję Zwinny Plan Biznesowy, jako podstawę mojego kalendarza.
Dzięki niemu moja wewnętrzna motywacja do działań zawodowych wzrosła – przyczyniła się do uporządkowania życia, jasnego określenia ról, zadań, czasu, obowiązków.
W pierwszej kolejności wyznaczasz jasną wizję rozwoju swojego biznesu za rok czasu – plansza pierwsza
W oparciu o roczną wizję określasz cele na pół roku – plansza druga, plan na kolejne 30 dni – plansza trzecia i wreszcie działania (zadania) na kolejny tydzień. Na każdej planszy znajdują się pomocnicze pytania.
Ustalając konkretny PLAN rozwoju swojego biznesu – od ogółu do szczegółu – jesteś w stanie utrzymać swoją automotywację i masz klarowny obraz tego, co chcesz i możesz robić w swoim życiu zawodowym.
WAŻNE!!!
W Zwinnym Planie Biznesowym nie ma zadań zawodowych, wynikających z wcześniejszych ustaleń z Klientami (np. ustalonych wcześniej spotkań, szkoleń, warsztatów, innych) lub stałych obowiązków, jak np: sprawdzanie poczty i odpisywanie na e-maile.
Zwinny Plan Biznesowy dotyczy planowanego rozwoju Firmy (to także rozwój mnie jako właściciela i moich pracowników) i wiąże się z harmonogramem nastawionym na realizację określonych i sprecyzowanych celów.
Skoro już wiesz, co chcesz robić w życiu zawodowym i masz jasno wyznaczony szlak swojej podróży na najbliższy okres, to teraz trzeba sięgnąć do Twojego życia osobistego. Tutaj przyda się narzędzie zaproponowane przez S. Coveya, które na własny użytek zdecydowanie uprościłam.To Manager Ról.
Bez względu na to, czy masz rodzinę, czy jesteś singlem, żyjesz w związku czy nie – masz życie osobiste :).
Życie osobiste definiuję jako role, w które musisz wchodzić i zadania/obowiązki/zobowiązania, jakie z nich wynikają.
Zwróć uwagę, że mówimy o Twoim życiu osobistym.
Zdarza się, że niektórzy spotkania biznesowe, czy networkingowe, wrzucają sobie do worka “życie osobiste”. Dlaczego upieram się przy biało czarnych kryteriach życia zawodowego i osobistego? Dlatego, że rzeczywistość pokazuje jak często ludzie, prowadząc własny biznes, miotają się między jednym życiem a drugim.Chodzi najczęściej o czas.
Kiedy sprecyzujesz sobie swoje obowiązki i zdarzy się, że z czegoś trzeba będzie zrezygnować, łatwiej podejmiesz decyzje. W podejmowaniu decyzji pomoże Ci także Kompas.
Zastanów się, w jakie role osobiste wchodzisz.
Obok ról zapisz stałe zadania/obowiązki, jakie się z nimi wiążą.
Obok zadań/obowiązków zapisz sobie jak często musisz je wykonywać.
Przykładowy Manager ról
Jak możesz zauważyć manager ról pokazuje “czarno na białym”, które z Twoich obowiązków należą do must have, a które rozkładają się w cyklu tygodniowym lub miesięcznym.Wprowadzenie kolorów ułatwia czytelność ról i zadań, przydatne zwłaszcza w kalendarzu.
Manager służy temu, żeby:
– uświadomić sobie zasoby czasowe, jakimi dysponujesz oraz zobaczyć, ile czasu musisz być „dostępna „/”dostępny” dla rodziny.
– zobaczyć, jakie zadania możesz delegować innym, zaufanym osobom.
– zobaczyć, ile realnego czasu angażujesz w konkretne zadania i obowiązki. Tutaj widzisz swoje więzi ze światem – rodziną i przyjaciółmi. Tutaj widzisz ile czasu angażujesz dla własnego rozwoju oraz dbałości o własna kondycję.
Stwórz wlasny manager ról. Uzupełnij go choćby po to, żeby zweryfikować swój czas, jaki realnie angażujesz
w poszczególne zadania i obowiązki. Jeśli podsumujesz czas dzienny, tygodniowy i miesięczny, odejmiesz od niego ilość czasu na sen, zobaczysz co zostaje ci do zagospodarowania – to twój czas na życie zawodowe.
Zauważ, że masz już jasno określone zadania i obowiązki (zawodowe i osobiste) oraz częstotliwość ich wykonywania w cyklu miesięcznym. To, do czego chcę Cię teraz przekonać, to stworzenie teraz w Kalendarzu Twojego harmonogramu miesięcznego.
Zasada jest prosta: na początku każdego tygodnia lub miesiąca ustawiasz sobie harmonogram z uwzględnieniem Twoich stałych i pewnych( z góry wiesz, że będą) zadań osobistych i zawodowych.
W ten sposób kontrolujesz zarządzanie sobą w czasie. Czas staje się Twoim sprzymierzeńcem.
Tak naprawdę kończysz z gaszeniem pożarów, mikrowybuchami agresji i złości u Ciebie, czy członków Twojej rodziny.
Żeby utrzymać automotywację i pozostać na wytyczonej drodze trzeba być zapobiegliwym, czyli przewidującym.Mając względną kontrolę nad czasem, jest Ci łatwiej funkcjonować. Zakładając, że czas nie jest jak guma od majtek i nie rozciąga się w nieskończoność, możesz rozdysponować go racjonalnie i pragmatycznie w swoim kalendarzu.
Teraz skorzystaj z dowolnego kalendarza, jakiego używasz stale i masz go pod ręką. Uzupełnij go wg Swojego Zwinnego Planu Biznesowego, Managera Ról i stałych zajęć zawodowych, jakie masz wpisane w swój czas dzienny. Stałe zajęcia zawodowe to np.: umówione spotkania, stałe zlecenia, stałe obowiązki, np: odczytywanie skrzynki mailowej lub odpisywnaie na wiadomości on – line.
W kalendarzu widzisz wyraźnie, ile czasu chcesz lub możesz poświęcić na zadania, zwłaszcza zawodowe. Możesz także uwzględnić czas na ryzyka, jeśli pojawią się jakieś trudności w realizacji zaplanowanych wg harmonogramu zadań. Kalendarz taki możesz mieć pod ręką. Korzystasz z aplikacji kalendarza na telefonie, który możesz zsynchronizować z kalendarzem Google.
Podsumowanie: Przygotuj się do działania i działaj. Dobra organizacja, jasny plan, świadomość możliwości i ograniczeń ma potężny wpływ na automotywację każdego, kto prowadzi biznes i chce mieć pozytywny wpływ na swoje życie i życie najbliższych. Czasu nie da się oszukać.
2. KOMPAS
Kompas to drugi sposób, który ma wpływ na automotywację. Kompas to: wartości, zasady i wiarygodność. Dlaczego Kompas ma wpływ na działanie człowieka i determinuje jego energię do realizacji celów?
Odpowiedź jest prosta. Kiedy masz trudność w podjęciu decyzji, kiedy jesteś w kłopotliwej sytuacji, kiedy budujesz swój autorytet, kiedy musisz dokonać wyboru, sięgasz po to, co dla Ciebie najważniejsze: wartości i zasady. To podgrzewa Twoją motywację.
Wyobraź sobie sytuację kryzysową: rano dziecko mówi Ci – źle się czuję. Kto ma dzieci, ten wie, że z chorobą dziecka nie ma dyskusji. Masz zaplanowany intensywnie cały dzień, a to wydarzenie demoluje prawie wszystko.Wchodzisz więc spokojnie w tryb zarządzania kryzysowego. Masz go opracowany (taki zawodnik rezerwowy), ponieważ już wcześniej określiłaś (eś), co robić w razie ryzyka, jakie możliwe jest w Twoim życiu. Ryzyka opracowałaś (eś) sobie min. na podstawie własnych wartości.
Zarządzanie ryzykiem to jeden z bardzo ważnych elementów funkcjonowania firmy. Zwłaszcza, kiedy chcesz łączyć swoje życie zawodowe i osobiste oraz szukasz najlepszych, harmonijnych rozwiązań dla siebie.
Opracowując alternatywne rozwiązania dla sytuacji, które zakłócają zaplanowane działania, kieruj się swoimi Wartościami.
- Zapisz na kartce tyle wartości, ile przychodzi Ci do głowy.
- Teraz wybierz spośród nich 5 najważniejszych dla Ciebie. Dlaczego są dla Ciebie takie istotne?
- Spośród wybranych 5 zakreśl 3 kluczowe. Takie, które mają wpływ na pozostałe. Jeszcze raz, tym razem na głos powiedz, z jakiego powodu są dla Ciebie tak ważne. Kim byś się stałą/stał, gdybyś straciła/utracił te wartości?
Dzięki wartościom wiesz już, co jest najważniejsze w Twoim życiu. I tego się trzymaj. Wiesz już w jaki sposób TY chcesz zarządzać ryzykiem, z czego TY możesz zrezygnować i jak TY gotów jesteś minimalizować straty.
Kompas tworzą także zasady, jakie wyznaczasz sobie w swojej działalności. Czym są zasady? To wskazówki: JAK PRACUJĘ? JAK DZIAŁAM ? CZEGO SIĘ TRZYMAM?
Np:
- Kiedy mam czas dla dzieci i rodziny, nie zajmuję się pracą (wartość: rodzina)
- Kiedy pracuję z domu wg harmonogramu, nie zajmuję się dziećmi (wartość: współodpowiedzialność)
- Podczas dużej liczby zleceń, ustalam i dzielę obowiązki domowe z mężem – jasne rozłożenie odpowiedzialności.
- Zawsze trzymamy się harmonogramu. W przypadku sytuacji kryzysowej,wchodzimy w tryb pracy z ryzykami. Określamy priorytety.
ZASADY pozwalają utrzymać motywację, ponieważ wiesz, jak działać. Nie budzą w tobie frustracji, bo masz je przemyślane i przetestowane. Masz je ustalone z ludźmi, z którymi budujesz swoje życie. Co więcej, uczysz tych zasad i przyzwyczajasz do nich wszystkich, z którymi żyjesz.
Zasady dają Ci przewidywalność i spójność, a te z kolei dają poczucie bezpieczeństwa Tobie, Twoim bliskim, i wszystkim, którzy podejmują z Tobą współpracę.
Dzięki wartościom i zasadom masz spokój i porządek w życiu, głowie i sercu. Unikasz chaosu i braku zdecydowania. Rezygnujesz z “odkładania na później”, mętnego tłumaczenia się przed sobą i wspólnikami, zrzucania odpowiedzialności na innych i czynniki zewnętrzne.
Całość Twojego kompasu dopełnia Twoja wiarygodność w biznesie. Jako osoba – firma, jako osoba – współpracownik, jako osoba – marka itd. budujesz Swoją wiarygodność w oczach wszystkich, którzy z Tobą pracują. Wiarygodność daje poczucie spełnienia, spokoju, harmonii.O wiarygodności w biznesie: Listy do przyjaciółki.
Podsumowanie: Możesz płynąć do różnych portów, zmieniać kierunki podróży. Możesz zmieniać drużynę i bosmanów. Możesz zmieniać statek, którym płyniesz. Ale w tym wszystkim ważny jest kompas. To dzięki niemu wiesz, gdzie jesteś, w którym kierunku płynąć i jak płynąć, aby było bezpiecznie dla Ciebie i wszystkich, którzy są z Tobą.
3. ENERGETYKI
Ostatni element, który ma silny wpływ na automotywację to Energetyki. Co to takiego? To ścieżki nakierowanych na rozwój i utrzymanie Twojej energii, potrzebnej do realizacji planu, do utrzymania stanu stabilności emocjonalnej, do dojrzałego zarządzania sobą. Skąd czerpać energię?
Sprawdzone ścieżki energetyczne to:
Wsparcie najbliższych
W prowadzeniu biznesu, w budowaniu i osiąganiu work life balance oraz stałym podgrzewaniu automotywacji z pewnością ważną rolę odgrywa środowisko wspierające – najbliżsi. To ludzie, którzy wierzą w Ciebie i Twoje działania. Ufają Ci i szanują Twoje decyzje. To wreszcie ludzie gotowi do współpracy, która przecież nie zawsze jest łatwa i wymaga zaangażowania wszystkich stron. Idąc na współpracę raczej gotowi Ci pomagać, niż rzucać kłody pod nogi. Gotowi Cię zrozumieć i empatycznie dawać wsparcie zwłaszcza, kiedy im o tym mówisz i jasno komunikujesz swoje potrzeby.
- Zastanów się kto jest dla Ciebie energetykiem?
- Skąd te osoby wiedzą, jakie masz potrzeby i czego w szczególności od nich oczekujesz – jakiego rodzaju wsparcia?
- Jak im o tym mówisz? Jak często? Jak im za to dziękujesz?
Wsparcie najbliższych umożliwia Ci ładowanie akumulatorów. Spokój w domu oznacza spokój w głowie.
Kreatywne środowisko
Otaczanie się ludźmi otwartymi, inspirującymi, ciekawymi, innymi niż Ty sama/sam powoduje, że robisz postęp w obszarze własnego rozwoju: zawodowego i osobistego. Utrzymanie automotywacji wiąże się często z poszukiwaniem nowych rozwiązań, wprowadzaniem innowacji, eksperymentów, możliwości.
Wymiana myśli, doświadczeń, podglądanie jak robią inni, poszerzanie własnej wiedzy i umiejętności, wreszcie spoglądanie z dystansu na własny biznes, czy życie osobiste powodują, że Twoje działania i decyzje wewnętrzne nabierają rozpędu.
Przebywanie wciąż z Tymi samymi ludźmi,w tym samym środowisku bezwzględnie ogranicza spojrzenie na wiele spraw. Jeśli tkwisz właśnie w takim impasie, poszukaj twórczych środowisk i twórczych ludzi.
Chcesz utrzymać motywację – rozwijaj się w najprostszy z możliwych sposobów. Szukaj okazji i możliwości do poznania innego.
Kreatywne środowisko dostarcza Ci energię, dzięki której możesz płynąc dalej.
Higiena umysłu i ciała
Ostatni z energetyków, bez którego nie pociągniesz zbyt daleko, to świadoma dbałość o stan duszy, umysłu i ciała. Mądrość mówi “w zdrowym ciele, zdrowy duch” i nie ma w tym zbyt wielkiej przesady. Zauważ, że ludzie, którzy dbają o harmonię swojego ciała i umysłu, racjonalne i mądre odżywianie, strawę dla mózgu i mięśni, mogą dłużej i więcej.
Właściwa gospodarka żywieniowa dostarcza Ci przecież autentycznej energii, dzięki której możesz tworzyć, działać, mieć dobry humor, być szczęśliwym, tryskać entuzjazmem, mieć siłę do pracy i do bycia z rodzina. Twoja wewnętrzna automotywacja to najzwyklejsza biologiczna energia.
Twój mózg także potrzebuje właściwych warunków do pracy i wysiłku. Dbaj o niego najlepiej jak potrafisz, bo innego mieć nie będziesz.Pielęgnuj jego moc, dostarczaj wiedzy i nowych wyzwań, ucz się cały czas. I oczywiście dawaj mu odpocząć. Jeśli praca zawodowa jest Twoim hobby, znajdź inne.
Dbając o swoją automotywację dbasz o biologię i harmonię swojego ciała.Dostarczasz sobie odpowiedniej energii. Nie zapominaj o potrzebach duchowych. Znajdź czas na ciszę, modlitwę, medytację. Cokolwiek wybierzesz będzie Ci służyć.
Energetyki powodują, że Twoja wewnętrzna automotywacja wciąż dostaje paliwo do działania. Mają wpływ na Twój dobry stan ducha i ciała, na Twoje pozytywne emocje i optymizm, na wewnętrzną ciszę i harmonię.
Podsumowanie:
Artykuł na temat motywacji wewnętrznej i work life balance skierowany jest do ludzi, którzy szukają pomysłów i inspiracji do samorozwoju.
Treści tu zebrane pokazują jak ważny jest PLAN i jego systematyczna oraz konsekwentna realizacja. Właśnie w tym ostatnim niezbędny jest kompas, który prowadzi niezmiennie do wyznaczonych celów i wykreowanej wizji.
Droga, którą podążasz wymaga wielkiej samodyscypliny i motywacji, w której podtrzymaniu pomocne są energetyki.
Wszystkie te sposoby dają Ci możliwość prowadzenia biznesu i szczęśliwego życia osobistego. Realizujesz metodycznie swój indywidualny program na work life balance.
Co jest niebezpieczne, a czego nie ujęłam w powyższych treściach?
- zostawianie i odkładanie na później priorytetów i rzeczy ważnych – to zapowiedź katastrofy.
- choroby dzieci/ potrzeby dzieci – kwestie tego typu rozwiązuj na bieżąco i zawsze przy planowaniu zakładaj ryzyka z tym związane oraz alternatywy – plan B.
- oszukiwanie się, “jakoś to będzie”, wpędzi Cię w kryzys i upadek.
- robienie z siebie ofiary, szukanie przyczyn dookoła bez skanu swoich działań, oznacza brak spójności i wiarygodności.
- prawda wobec siebie to rzecz bardzo ważna.Określa jak jest. Dzięki temu możesz zaplanowac swoja wizję – jak chcesz, żeby było. Prawda popycha do pokonywania trudności i rozwoju. Zawsze poszerza perspektywy i umiejętności.
Kiedy założyłam własną firmę w 2013 r. wydawało się, że będzie prosto, ciekawie, niezależnie. I faktycznie – było ciekawie, niezależnie ale trudno. Wielu umiejętności musiałam nauczyć się sama. Uczyłam się długo i wciąż się uczę. Dziś czerpię z tego korzyści. Mam wciąż rozwijający się biznes i szczęśliwą rodzinę.
To, co było dla mnie najtrudniejsze, to pogodzenie ról zawodowych i osobistych. Praca z domu. Małe dzieci. Dużo obowiązków. Mało wsparcia z zewnątrz. Dzisiaj dzielę się z Tobą elementarnymi kwestiami, które pomogły mi zdyscyplinować siebie oraz moje środowisko osobiste i zawodowe.
Dzięki porządkowi, planowaniu, dyscyplinie i strategii utrzymuję motywację wewnętrzną do działania. Nie potrzebuję dodatkowych motywatorów. Wciąż otaczam się inspirującymi ludźmi, zbieram feedback i wciąż się rozwijam – mając oczy i uszy szeroko otwarte.
Jeśli utknęłaś(eś) i Twoja motywacja osłabła albo nawet jesteś zupełnie zdemotywowana(y), po prostu przyjrzyj się swoim działaniom. Sprawdź je przez sito 3 sposobów na utrzymanie motywacji w prowadzeniu swojego biznesu.
Zapamiętaj – 3 sposoby, które powinny działać razem, jak system naczyń połączonych.
- Jeśli coś nie działa, zweryfikuj to.
- Jeśli chcesz o coś zapytać, po prostu do mnie napisz: mgoc@efros.pl
- A może uznasz, że potrzebujesz dłuższych konsultacji? Możesz się zdecydować na konsultacje 30 minutowe, 45 minutowe lub 60 minutowe. Nie podaję cennika za biznesowe konsultacje on – line. Dlaczego? Ponieważ jestem elastyczna. Po prostu napisz do mnie – z pewnością wszystkie kwestie , w tym finansowe, zostaną ustalone.
- Formularz kontaktowy znajdziesz TUTAJ. Zjedź na dół strony.