Może tak być, że szkolenia nie są ci potrzebne. Może tak być, że sporo umiesz i sporo wiesz, lecz gdzieś coś ci umyka lub może czegoś  nie widzisz? Gdybanie :). Jeśli jednak widzisz spadek efektywności swojego zespołu zrób jedno – zatrzymaj się na chwilę. STOP. Proponuję ci autocoaching – miniaudyt samego siebie. Po co? Żeby zaoszczędzić czas i przejrzeć wybrane obszary zarządzania zespołem. 

„Nie mam czasu na szkolenia, poza tym tam jest tylko teoria. Potrzebuję rozwiązań praktycznych, które wreszcie zmienią coś w moim zespole.”

„Nie jestem świeżynką i kieruję ludźmi już długi czas. Ale coś nie działa albo coś przestało dobrze działać.”

„Kiedyś mój zespół świetnie współpracował, dzisiaj wszyscy się rozłażą , nie słuchają, robią co chcą. Mają opóźnienia lub mętnie się tłumaczą.”

„Przecież robię to co zawsze, ale sam już tracę motywację. Z góry cisną na wyniki, a oni nie mogą zrozumieć, jak jest ciężko.”

„Wszystko trzeba im tłumaczyć, jak dzieciom. Obrażają się i zrobili się roszczeniowi.”

„Niektórzy robili kiedyś więcej, mieli ciekawe pomysły, ciągnęli resztę. Dzisiaj pracują swoje 8 godzin i już ich nie ma.”

 

Być może któreś z tych spostrzeżeń dotyczy ciebie?! Jeśli tak – zapraszam cię do dalszej podróżysmile. Zanim jednak pokażę ci drogę, chcę krótko wyjaśnić na czym będzie polegał ten autocoaching.

Ludzie od zawsze patrzyli na przyrodę jako odzwierciedlenie własnej natury, dlatego jest ona wykorzystywana jako niekończące się źródło inspiracji. Wartościowe jest to, że dostarcza ona wzorców sprawdzonych i daje możliwość uczenia sie przez jej doświadczenie. Pozwala człowiekowi popatrzeć z dystansem na własne zachowania oraz zachowania innych ludzi.

Analizując ciągłą zmienność i dynamikę procesów, jakim podlega każdy zespół i przewodzący mu lider, jako coach i trener sięgam czasem do metafory ze świata fauny. Każdy zainteresowany zabiera sobie to, co dla niego cenne, ciekawe, warte sprawdzenia. Bo metafora doskonale sprawdza się tam, gdzie szuka się rozwiązań, innego spojrzenia, odkrywania tego, co zakryte.

W artykule znajdziesz uwagi i spostrzeżenia oraz dodatkowo pytania (!), dzięki którym możesz przeanalizować własne działania.

Z zebranych odpowiedzi zabierzesz sobie najważniejsze wnioski dla siebie. I nikt nie będzie cię kontrolował. 

  • Wybierzesz z nich jeden najważniejszy priorytet.
  • Opracujesz sobie plan.
  • Opracujesz sobie strategię jego wdrożenia.

 

Niech to będzie twój pierwszy krok nakierowany na zmianę ciebie i twojego zespołu.

Jeśli  tego nie zmienisz, zmienią to za ciebie inni. Jeśli nie dziś to za chwilę.
Ale w takiej wersji, jaka im odpowiada, a nie tobie.

 

***

Lider – lew, siła czy niemoc? A może coś więcej?

Fakt 1. Ryk samca słychać na 8 km. Ryczy tak głośno aby głównie oznajmić, że teren jest jego lub, że nadchodzi konkurencja (inne lwy ). Może też chrząkać i pomrukiwać – pokazuje wtedy, że jest zadowolony. Ryk lwa jest tak potężny, że usłyszany z bliska autentycznie paraliżuje ofiarę.

Jak mówisz do swoich ludzi z zespołu i co do nich mówisz najczęściej?
Co mógłbyś zmienić w sposobie komunikowania się z ludźmi?
Czego więcej?
A czego mniej?
Jak wpływasz na ludzi, z którymi podejmujesz interakcję?

Ciekawostka: Samiec lwa w zasadzie nie należy do żadnego stada, a jeśli już, to tworzy krótkie i chwiejne sojusze z kilkoma innymi samcami celem przejęcia władzy nad jednym czy dwoma stadami samic. Oczywiście po to aby je zapłodnić (korzyści).

 

Fakt 2. Lew, oprócz genów, ma jeszcze dodatkowy wkład w stado samic .Pomaga im czasem w polowaniu na grubszą zwierzynę taką jak bawół czy hipopotam ( tam, gdzie samicom słabiej idzie, choć są specjalistkami w  łowieniu). Generalnie lew jest świetnym łowczym ale ponieważ za jedzenie w stadzie odpowiadają lwice, oddaje im tę część kompetencji 🙂. Lew rusza do boju, kiedy brakuje w stadzie jedzenia lub lwice są po prostu chore bądź wyczerpane.

Jednym słowem, kiedy jest kryzys, lew rusza na polowanie.


Jak często działasz ze swoim zespołem?
W jaki sposób przewodzisz: czy ufasz ludziom i wierzysz, że to co robią, robią właściwie? Czy raczej prowadzisz ich za rękę, dajesz instrukcje i gotowe rozwiązania, stosujesz  stałą kontrolę?
Kiedy wkraczasz z działaniem do swojego zespołu?
Kiedy i w jakich sytuacjach Twoi ludzie mogą na ciebie liczyć na 100%? I skąd o tym wiesz?

 

Ciekawostka: Obok stada rezydenta – lwa czają się  konkurenci (inne lwy), którzy zawierają sojusz aby się go pozbyć. Jednym słowem zabójcy, działając w grupie, zabijają lub śmiertelnie ranią rezydenta.
Po zwycięstwie zabijają młode lwiątka rezydenta, bo potrzebują, by samice weszły w ruję. I tak też się dzieje. Małe zostają porzucone przez matki, które wchodzą w ruję i są zapładniane przez nowych rezydentów.

 

Fakt 3. W organizmie właściwie każdego lwa może wytworzyć się  ciemny pigment, który barwi jego włosy grzywy na czarno. Ale żeby pigment powstał, lew musi być w świetnej kondycji. Musi być dobrze odżywiony, nie może się codziennie przemęczać, musi być sprawny fizycznie i posiadać wysoki poziom testosteronu. Jednym słowem stado (lwice) preferują takich właśnie osobników. Lwice po prostu wiedzą, że taki lew to gwarancja bezpieczeństwa i siły.

 

Jakiego człowieka widzą Twoi ludzie?
Jakiego  człowieka słyszą ludzie  z Twojego zespołu?
W jaki sposób działasz, żeby Twoi ludzie czuli się z tobą bezpiecznie?
Jak budujesz swój autorytet?

Co wzbudza prawdziwy szacunek i przywiązanie ludzi, z którymi pracujesz? Jeśli odrzucisz modną fryzurę, drogie ubrania i gadżety, co zostaje?

 

Fakt 4. Lwy przytulają się do siebie i dbają o relacje.
Przytuleniem będzie również otarcie się o siebie dwóch osobników stojących czy idących. Czasem wracają i znów ocierają się o siebie. Im więcej takich „przytuleń”, tym lepsza relacja między danymi osobnikami. Najciekawsze jest jednak to, że u lwów wszystko działa na podobnej zasadzie jak u ludzi. W trakcie przytulania pobudzane są zmysły dotyku i zapachu, co  doprowadza do wyrzutu hormonów szczęścia. Jeśli dwa osobniki dobrze zgrywają się ze sobą pod kątem wydzielanych hormonów, to mocniej się ze sobą przyjaźnią. Więcej przyjaźni, więcej przytulania i jeszcze mocniejsze utrwalanie swoich relacji.

 

Jakie mam relacje indywidualne z ludźmi, którymi zarządzam?
Jakie są relacje w moim zespole?
Co nas łączy, co nas dzieli?
Co tak naprawdę wiem o moich ludziach?
Jak często z nimi rozmawiam, niekoniecznie w sprawach zawodowych?

 

Ciekawostka: w społeczności lwiej pojawia się także zimna kalkulacja. Ważne jest, kto rządzi, kto stoi na czele stada w danym momencie. Bywa tak, że samice same porzucają swoje małe, oddając się pod władzę silniejszego. Mądrość lwic, czyli stada, to mądrość przetrwania za wszelką cenę. Nawet cenę własnego potomstwa.

 

 

Może wiec dla lidera zespołu metaforą działania będzie mądrość gęsi?

Fakt 1.  Każdy ptak, rozpościerając skrzydła , daje przykład i mobilizuje ptaki lecące za nami. Lecąc w szyku na kształt litery V całe stado osiąga o 71% większy zasięg niż ptak lecący sam.

 

W jakim kierunku zmierzamy razem jako zespół?
Co moglibyśmy zrobić, by dostać się tam szybciej?
Co moglibyśmy wspólnie zrobić, by zwiększyć efektywność zespołu?

 

Fakt 2 Kiedy tylko gęś odłącza się od stada, nagle czuje niezwykły opór lecąc pojedynczo i natychmiast wraca do szyku, aby poczuć znów siłę stada i przywódcy klucza.

 

Kiedy masz uczucie, że odłączasz się od stada?
Jakie kroki mógłbyś podjąć by być pewnym, że nie działasz sam?

 

Fakt 3. Kiedy gęś lecąca na czele zmęczy się, powraca do stada, a przewodnictwo obejmuje inna.

 

Kiedy stajesz na czele zespołu?
W jakich sytuacjach mógłbyś stanąć na czele zespołu?
W jakich sytuacjach skorzystałbyś, gdyby ktoś inny stanął na czele zespołu?

 

Fakt 4 Gęsi w szyku nawołują te lecące na początku klucza, aby zachęcić je do utrzymania szybkości swojego lotu.

 

Jak bardzo zachęcający jest twój styl motywowania dla innych członków zespołu?
Kiedy mógłbyś go udoskonalić?

 

Fakt 5. Kiedy jedna gęś jest chora, ranna lub zostanie postrzelona, dwie inne gęsi opuszczają szyk i lecą za nią w dół, aby jej pomóc i ochronić ją. Zostają przy niej tak długo, aż zacznie znowu latać lub umrze. Wówczas dołączają do innego szyku albo doganiają stado.

 

Kto potrzebuje Twojej pomocy w zespole?
Jak możesz jej udzielić?
Czyjej pomocy potrzebujesz i dlaczego?

 

Natura to nieskończone wzorce zachowań. Są cenne, bo sprawdzone. Jedną z mądrości każdego lidera jest czerpanie
z doświadczenia innych.

Metafora jest jednym z elementów, które wykorzystujemy w pracy z zespołami i liderami zespołów.
Podczas warsztatów https://efros.pl/biznes/budowanie-zespolu-insights/  i coachingu zespołowego https://efros.pl/coaching/coaching-zespolowy/ . Zerknij do naszej oferty.