Jeśli chcesz, aby wreszcie COŚ zostało NA TRWAŁE w twoim życiu zmienione i masz odwagę tej ZMIANY dokonać to czas, aby pomyśleć o COACHINGU!

 

Ale czym, tak naprawdę jest i jak wygląda cały ten coaching?

 

Istnieje wiele definicji oraz wyobrażeń na ten temat. Od teorii „szamańskich”, mówiących o magicznych sztuczkach pseudo-psychologicznych (dających natychmiastowy efekt), poprzez te propagowane przez stowarzyszenia i organizacje coachów (proces, czas, proces), po definicje „naukowe”, których złożoność i język przeważnie zrozumiałe są jedynie dla samych autorów. Do mnie najbardziej przemawia definicja coachingu zaproponowana przez Roberta Dilts’a:

 

„Technika coachingu polega na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia celu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania. Coaching koncentruje się na rozwiązaniu (a nie na poszukiwaniu przyczyn) problemów, promując rozwój nowych strategii myślenia i działania.”

 

To wydobywanie, pomaganie i ułatwianie odbywa się w ramach procesu, składającego się z sesji coachingowych.

 

 

 

Tempo i zakres tego procesu zależą przede wszystkim od ciebie. Decyduje o tym Twoja motywacja, zaangażowanie oraz obszar życia, którym chcesz się zająć. I nie ma tu reguły. Oczekiwane efekty mogą przyjść szybko, łatwo i przyjemnie. Innym razem zmiana wymaga wolniejszego tempa, czasu na zastanowienie, poszukiwanie najwłaściwszych rozwiązań. Czasem potrzeba czasu by najpierw odkryć swoje prawdziwe „ja” lub zdiagnozować przeszkody, zająć się rozterkami.

Niezależnie od czasu, jaki zainwestujesz, na końcu jednak, zawsze czeka na ciebie nagroda: satysfakcja ze zrealizowanego celu, samospełnienia, nowych umiejętności i możliwości, lepszych relacji, nowego (np. niestandardowego) spojrzenia na swoje życie albo przedefiniowania swojej roli w świecie etc.

 

Rolą coacha jest pomoc w wydobyciu tych umiejętności, wiedzy i posiadanych pokładów kreatywności, które możesz wykorzystać, aby osiągnąć swoje cele. Coach, poprzez stosowanie technik oraz dopasowanych do Ciebie metod, pomaga rozwinąć twoje mocne strony, pokonać wewnętrzny opór i przekroczyć ograniczenia. Coach pomaga Ci abyś stała się taką, jaką naprawdę chcesz się stać.

 

Coaching ma sens jedynie wtedy, kiedy zdecydujesz się być ze sobą absolutnie szczera. I nie musisz się obawiać. Coach ma obowiązek zadbać o poufność i bezpieczną atmosferę. Ma być obecny w tle, na peryferiach Twojego świata. Ma czuwać, żebyś możliwie komfortowo i z zachowaniem pełniej tajemnicy, wydobywała z siebie to, co dla Ciebie w danym momencie najważniejsze, najlepsze, zależne od ciebie.  A przede wszystkimi to, co najbardziej ci służy. Podczas całego procesu, coach jest jedynie „katalizatorem”, tj. osobą przyczyniającą się lub przyśpieszającą Twoją przemianę.

 

W najczęściej stosowanej formie, sesja coachingowa to odpowiednio prowadzona rozmowa pomiędzy dwoma osobami: Tobą (klientką) i coachem.  Trwa ona przeważnie od jednej do 2 godzin. Ilość sesji, które składają się na proces coachingu, ich długość i częstotliwość zawsze określana jest indywidualnie w stosownym kontrakcie.

 

Uwaga:

Coaching zajmuje się twoją przyszłością, rozwojem i zmianą stanu, w jakim obecnie się znajdujesz. Dlatego pracując nad swoimi celami, koncentrujesz się głównie na tym, co przed Tobą (w przeciwieństwie np. do terapii psychologicznych, gdzie kluczową rolę w procesie odgrywa Twoja przeszłość i jej konsekwencje).

Na koniec mam dla ciebie dwie wiadomości.

 

 

Ta przykra jest taka, że niestety, główną pracę w całym procesie wykonujesz Ty! Ty dokonujesz odkryć, ty osiągasz końcowy rezultat, ty się angażujesz albo nie! To właśnie ty, nikt inny, się zmieniasz.

 

Tą dobra wiadomością jest fakt, że to, co osiągniesz będzie naprawdę i wyłącznie Twoją zasługą oraz Twoim sukcesem!

 

Pamiętaj! Coaching to przede wszystkim działanie!
Dlatego też, jeśli myślisz o jakiejś zmianie w swoim życiu, nie wahaj się dłużej. Poznaj prawdziwą siłę oddziaływania coachingu.

Znajdź coacha, rozsiądź się w fotelu i przygotuj na pytania, które dokonają prawdziwego przewrotu w twoim sercu i umyśle.