Motylki motywacyjne to krótkie zajawki, które w dowolny sposób możesz wykorzystać w procesie rozwoju zawodowego, do rozmów z pracownikami, zespołem, ludźmi na kórych chcesz oddziaływać i wywierać wpłwy.
***
Kim jest lider? Istnieje wiele definicji próbujących opisać tę funkcję społeczną, ale większość oparta jest na wspólnym fundamencie:
Lider to osoba, odpowiedzialna za swoje słowa i czyny, która jest na tyle pewna siebie, swojej wartości, swojej wiedzy oraz swojego wyobrażenia świata, że powoduje, iż inni ludzie chcą za tą osobą i jej wizją świata podążać. To osoba, która służy innym swoim zaangażowaniem, oddaje innym swój czas tylko po to, aby ludziom żyło się lepiej, by byli bezpieczni, doceniani, czuli się ważni i potrzebni.
Cenisz takich ludzi, prawda?
Często mówi się o tym, że cechy lidera się po prostu ma. Że to charyzma, którą wybrańcy otrzymują
w genach lub w jakiś cudowny sposób są nimi obdarzeni.
Nie do końca tak jest! Istnieje wiele naukowych opracowań mówiących o tym, że nawet nie posiadając wrodzonych predyspozycji, dzięki pracy i zaangażowaniu, chęciom i motywacji możemy robić w naszym życiu naprawdę wiele i odnosić sukcesy.
TAK – przywództwa można się nauczyć i może to zrobić każdy!
W zeszłym roku miałem przyjemność współpracować z pewnym Brytyjczykiem przy projekcie szkoleniowym dla młodych liderów. Jest on działaczem związkowym wysokiego szczebla. Jego żona jest parlamentarzystką z ramienia Labour Party. Stąd bardzo ciekawiły mnie jego doświadczenia
i obserwacje dotyczące przywództwa i tego jak kształtuje się liderów na Wyspach. Podczas jednej
z wielu rozmów, jakie odbyliśmy na ten temat, mój znajomy powiedział: „w Wielkiej Brytanii szkoły systemowe produkują świetnych pracowników, natomiast szkoły prywatne kształcą liderów, wyposażając ich w kompetencje, dzięki którym później mogą zarządzać pracownikami”.
Jak jest w Polsce? Na co dzień, moja firma, zajmuje się coachingiem w biznesie oraz szkoleniami doskonalącymi umiejętności przywódcze. Naszymi klientami są właściciele i menagerowie małych, średnich przedsiębiorstw a także pracownicy korporacji. Pracujemy tu w Polsce, ale też uczestniczymy w projektach międzynarodowych.
Z tych doświadczeń wyłania się obraz naszych rodaków, jako wspaniałych i utalentowanych ludzi, którzy jednak bardzo często dopiero w dorosłym i dojrzałym zawodowo życiu, długo po ukończeniu szkół, uczą się jak być prawdziwymi liderami. Trochę to późno, a dla nich… bardzo stresująco.
Uczciwych i skupionych na ludziach przywódców potrzeba dosłownie wszędzie: w firmie, w organizacji charytatywnej, w szkole, w polityce, w klubie sportowym, w kościele, we wspólnocie mieszkaniowej, rodzinie – wszędzie tam gdzie wspólnie funkcjonują ludzie. Miejsca i roboty jest bardzo dużo. Wystarczy też dla ciebie. Dlatego nie oglądaj się na systemowe rozwiązania edukacyjne. Nie czekaj na projekty czy dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jak prawdziwy przywódca, bierz sprawy w swoje ręce i rozwijaj kompetencje liderskie. Ludzie już na ciebie czekają!