Motylki motywacyjne to krótkie zajawki, które mają charakter refleksji lub inspiracji w procesie rozwoju osobistego.

***

Kiedy dajesz uznanie drugiej osobie  –  sporo można zyskać. W kontaktach ze współpracownikami, podwładnymi, dziećmi czy partnerami dawanie uznania powinno być fundamentem budowania relacji.
Prawdziwe uznanie to zauważenie pewnych rzeczy ( swoją drogą wyobraź sobie – przynajmniej się postaraj – że dajesz uznanie osobie, z którą widzisz się niemal codziennie, a której bardzo bardzo bardzo dawno temu nie powiedziałaś nic, co możesz nazwać „uznaniem”).

Jaką dostrzegasz różnicę w stwierdzeniach?

A1 ”masz dzisiaj ładny sweter”

A2 „ ładnie wyglądasz dziś w tym swetrze – podkreśla kolor twoich oczu”

 

B1 „ ten pokój wygląda dzisiaj jakoś inaczej”

B2 „ ten pokój się zmienił, ktoś solidnie się napracował, aby wyglądał przyjaźnie”

 

C1 „wreszcie napisałaś porządnie zadanie”

C2 „ widzę, że zadanie zostało wykonane przez Ciebie bardzo dobrze – właściwy wynik, prawidłowy zapis, czytelne liczby i estetyczny rysunek „

 

Zasada bumeranga: wszystko cokolwiek dajesz innym zawsze wróci  do Ciebie.

 

Możesz dzisiaj zrobić test:
daj uznanie 1 osobie i poczekaj na efekt tzn. popatrz na jej reakcję i zobacz co dzieje się z Tobą (czasami zdarza się, że danie uznania nie może  przejść przez gardło, można jednak próbować do skutku, aż osiągnie się poziom osobistego zadowolenia).wink

Kiedy dawanie uznania innym staje się nawykiem, człowiek zaczyna budować silne poczucie własnej wartości. Zachodzi tutaj prosta zależność – pompujesz energię w innych, bo koncentrujesz się na innych – nie na sobie. Jednocześnie rezygnujesz z nadmuchiwania własnego ego.

Echart Tolle w książce „Nowa Ziemia” pisze, że ludzkie ego jest jak chmury, które przysłaniają słońce. Prawdziwy człowiek to właśnie słońce – choć bardzo trudno je w sobie odnaleźć.

Może dlatego wciąż warto szukać odpowiedzi na pytanie: kim jestem?